Jag är inte fri

”Grattis” sa jag nyligen till en av mina kombos, som jag delar lägenhet med. ”Det är ju internationella kvinnodagen, Fannie, och du är ju liksom kvinna” sa jag.

”Jag har svårt att förhålla mig till det här med gratulationer” svarar hon. ”Jag kan liksom inte ta cred för mitt kön, känner jag spontant”. Hon tog en tugga av sin knäckebrödsmacka och valde att fortsätta sin dag utan vidare reflektion.

Naturligtvis är poängen med internationella kvinnodagen inte att vi ska gratulera oss själva. Det vet jag också. Och även om jag förstår varför det finns, och varför det behövs, en internationell kvinnodag så vet jag inte hur man firar den. (På tjejzonen käkar vi tårta, för vi fyller nämnligen 15 idag :). Så blev jag tipsad om detta fina inlägget från Lady Dahmer, kolla gärna in det! Och naturligtvis detta inlägget Matilda skrivit.

Vad tycker ni om Internationella kvinnodagen? Hur firar ni?

tumblr_mjcjawCFPZ1qj171uo1_500