Ytterliggare tips på kreativitet
Inspirerad av listan som Amanda publicerade häromdagen ville jag också dela med mig av mina tips för att hålla kreativiteten igång och utmana hjärna och själ lite:
- Möblera om.
Extra-tips: Om du har en liten lägenhet räcker det med att t ex byta plats på några tavlor eller byta kuddfodral
- Titta på utländsk film (på ett språk som du inte kan så bra)
Extra-tips: Tom boy
- Gå in på en väg du aldrig gått förut och se var du hamnar. Funkar bra både i stan och i skogen, men glöm inte att alltid ha mobiltelefon med dig om du går vilse.
- Sammanfatta handlingen på en film eller en bok: men låt sammanfattningen berätta om hur historien skulle se ut som man spelade upp den baklänges.
- Lägg pussel.
Extra-tips: Välj 1000-bitars och sitt 1 timme varje dag.
- Gå upp på en höjd och titta på utsikten.
- Lös korsord.
- Gå in i en djuraffär och titta på fiskarna.
- Sov annorlunda en natt.
Extra-tips: Sov med huvudet mot fotändan eller sussa på en madrass på golvet, sov med massor av kläder på men utan täcke eller slagga med så många kuddar som möjligt i sängen.
- Hoppa hopprep.
- Lyssna på klassisk musik en hel dag.
- Säg ett ord så många gånger att det inte längre låter som ett ord.
- Titta på en naturfilm.
Extra-tips: Planet Earth.
- Skriv en lista på saker du vill göra eller uppleva innan du dör.
- Gör skuggfigurer.
- Bygg en koja
Extra-tips: Lägg en stor filt över matbordet och inred med kuddar och ljusslingor.
- Köp badkritor och ta ett bad.
Bilden är av fotograf Kristian Knutsson.